Aktualności Do przeczytania 12 października, 2022 / Justyna Opoka

PROSTO Z TSUE: wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Godz.: 14:30
PROSTO Z TSUE: Jedynie przewodniczący KNF stał na stanowisku, że bankom należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, bo osłabi to sektor bankowy.
Stanowiska ustne organów które przystąpiły do sprawy były tożsame z tymi przedstawionymi na piśmie, a przypominamy, że były one korzystne dla kredytobiorców, wskazujące na to że roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału są niezasadne.
Opinia KNFu była opinią ekonomiczną, a nie opinią prawną. TSUE się wypowiedział, że nie będzie brał pod uwagę opinii ekonomicznych, a weźmie pod uwagę wyłącznie kwestię prawa. Sprawa ma być wyłącznie rozpoznawana na kanwie dyrektywy 93/13!
Wyrok będzie wydany po opinii Rzecznika Generalnego TSUE, która będzie wydana w dniu 16.02.2023 r.
Godz.: 11:50
Rozprawa w Trybunale unijnym o roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie kapitału właśnie trwa!
Jak wiemy, na ten moment pełnomocnik kredytobiorcy – prezesa SBB Arkadiusza Szcześniaka oraz pełnomocnik banku Millennium zajęli już swoje stanowiska, a tymczasem stanowisko przedstawia prokurator krajowy, następnie wypowie się reprezentant polskiego rządu i członkini Komisji Europejskiej Anna Szmytkowska.
Na ten moment wiemy, że stanowisko jest po stronie konsumentów, czyli kredytobiorców, uznawanych jako słabsi kontraktowo w relacji z bankiem, a ważne jest bezpieczeństwo jednostki.
Reprezentancji biur Rzecznika Finansowego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzili, że gdyby uznać roszczenie banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału jako należne, to dalibyśmy przywilej do stosowania nieuczciwych praktyk przez przedsiębiorców, co jest niezgodne z prawem.
Zasadnicze pytanie jakie stawiały strony to: dlaczego konsument miałby ponosić konsekwencje wadliwości umów?
Wyrok TSUE będzie za kilka miesięcy!!!
Będziemy Państwa informować na bieżąco!
radca prawny Sylwester Kasprzewski

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Twoje prawa są dla nas najważniejsze. Niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy skutecznie realizujemy powierzone nam zadania . Przekonaj się, że możemy Ci pomóc.

Kontakt telefoniczny
+48 661 329 563
Kontakt dla frankowiczów
chf@gryfpro.pl
Formularz kontaktowy