Jak przygotować się do sprawy sądowej przeciwko bankowi?
Umowa do analizy
Prześlij swoją umowę kredytową oraz aneksy (i ewentualnie regulamin kredytowania) do analizy prawnej i finansowej, a w odpowiedzi zwrotnej otrzymasz informację o możliwości dochodzenia roszczeń i zapoznasz się z ofertą prowadzenia sprawy.
Wniosek do banku
Musisz wystąpić do banku z wnioskiem o sporządzenie zaświadczenia o historii spłaty kredytu. Oryginał takiego dokumentu dostarcz do kancelarii, zaś kopię zachowaj w swoich dokumentach.
Wyliczenia
Analityk finansowy dokona wyliczeń z Twojego kredytu, na podstawie których określimy kwotę roszczenia, czyli sumę pieniędzy której będziemy domagać się zwrotu od banku.
Pozew do sądu
Po przygotowaniu wyliczeń i wezwaniu banku do zapłaty, sporządzimy pozew, który złożymy do sądu. Po Twojej stronie będzie konieczność uiszczenia kosztów sądowych tj. opłata od pozwu 1000 zł i opłata od każdego udzielonego pełnomocnictwa 17 zł.
Wygrana z bankiem
Po około 2-3,5 roku trwania sprawy sądowej (spory z bankami toczą się w dwóch instancjach, banki składają apelacje od wyroków sądów pierwszej instancji), uzyskujesz prawomocny wyrok z ustaleniem nieważności umowy kredytowej i zasądzeniem określonej kwoty pieniężnej. Co zyskujesz idąc do sądu i uzyskując nieważność umowy kredytowej (ok. 98% wyroków to nieważności umów)?
- Nieważna umowa
Od momentu prawomocnego wyroku, Twoja umowa z bankiem przestaje obowiązywać. - Zwrot nadpłaty + odsetek
Prawdopodobnie masz nadpłatę w kredycie ponad udostępniony przez bank kapitał. Bank zwróci Tobie nadpłatę wraz z odsetkami za opóźnienie za czas trwania procesu sądowego. - Wykreślenie hipoteki z KW
Uzyskując prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności oraz list mazalny od banku, możesz wykreślić hipotekę ustanowioną przez bank na Twojej księdze wieczystej.
Opłata wstępna
Wynagrodzenie kancelarii podzielone jest na dwa etapy – opłata wstępna oraz premia za sukces.
Na początek ustalamy wynagrodzenie płatne „z góry” i wpisujemy je do umowy prowadzenia sprawy.
Rozliczenie na koniec sprawy
Po prawomocnie zakończonej sprawie z sukcesem, rozliczamy się z tak zwanej „premii za sukces”.
Rozliczenia tego dokonujesz dopiero w momencie wygranej przez kancelarię sprawy.
- Umowa i pełnomocnictwo – Wszystkie warunki na które się umówimy, będą wpisane w umowie prowadzenia sprawy.
- Opłaty sądowe – Wysyłamy mailowo dokładną informację z tytułem przelewu i rachunkiem bankowym sądu.
- Przygotowanie do rozprawy – przed rozprawą na której będziesz przesłuchiwany, spotkamy się w kancelarii/online i Cię przygotujemy.
- Prawomocny wyrok – wystąpimy w Twoim imieniu do sądu o wszystkie klauzule wykonalności uzyskanych wyroków.
- Rozliczenie z bankiem – wyegzekwujemy od banku należną Tobie nadpłatę oraz odsetki ustawowe za opóźnienie za czas trwania procesu.
- List mazalny do wykreślenia hipoteki – uzyskamy od banku zgodę na wykreślenie hipoteki z KW, która niezbędna jest do przedłożenia przed sądem wieczystoksięgowym.
Kancelaria GRYF
Sprawami tzw. „frankowymi” zajmujemy się od 2017 roku, kiedy jeszcze dochodzenie roszczeń od banków nie było popularne, a wyroki które zapadały w sprawach kredytobiorców były niekorzystne. Od wyroku TSUE z 3.10.2019 roku, gdzie Trybunał unijny wypowiedział się za nieważnością umów CHF/EUR/USD/JPY, linia orzecznicza w Polsce ujednoliciła się na tyle, że bez problemu uzyskujemy korzystne wyroki dla naszych klientów. Prowadzimy sprawy w całej Polsce, w każdej apelacji na terenie kraju. Jesteśmy aktywni poprzez naszą społeczną działalność w Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu. Pracownicy Kancelarii biorą udział w rozprawach w TSUE, gdzie wysłuchują opinii i orzeczeń w sprawach „frankowych”, które następnie my przedstawiamy na webinariach. Doświadczenie budowane od lat doprowadziło nas do momentu, gdzie mamy kilkaset wyroków, kilkaset wykreślonych hipotek z KW oraz zadowolonych klientów, uwolnionych od nieuczciwych umów kredytów hipotecznych.