Aktualności Do przeczytania 3 marca, 2022 / Sylwester Kasprzewski

Rosnący kurs franka szwajcarskiego

Jedną z konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę jest decyzja Szwajcarii o nałożeniu sankcji na Federację Rosyjską w postaci zamrożenia rosyjskich aktywów, aktywów rosyjskich oligarchów i firm oraz głowy państwa i polityków ściśle z nim współpracującym. Konflikt zbrojny przekłada się bezpośrednio dla notowania kursów walut obcych, w tym franka szwajcarskiego, kurego kurs w środę 02.03 wynosił 4,70 zł. 

15 stycznia 2015 roku (tzw. czarny czwartek) był historycznym dniem dla Frankowiczów, gdyż kurs waluty osiągnął poziom 5,19 zł. Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego przez Szwajcarski Bank Narodowy spowodowało osłabienie się waluty polskiego złotego, co w konsekwencji doprowadziło do ogromnego wzrostu wysokości rat kredytowych w kredytach denominowanych lub indeksowanych kursem waluty CHF.

Od dnia inwazji Rosji na Ukrainę rynek gospodarczy i finansowy jest bardzo niespokojny. Osłabiający się polski złoty i windowanie w górę kursu dolara, franka szwajcarskiego i euro powoduje, że zobowiązania kredytobiorców wyrażone w obcej walucie mogą ulec podwyższeniu. Na przestrzeni 7 lat kurs franka osiągnął jeden z historycznie najwyższych poziomów, gdyż od września 2021 roku wzrósł o 13,9%, a tylko od początku stycznia 2022 r. podrożał o 6,5%!

Polska odczuwa działania wojenne za wschodnią granicą również w postaci osłabiającego się polskiego złotego. Zdaniem ekonomistów eskalacja działań wojennych powoduje ciągłe osłabienie rodzimej waluty względem kursu innych walut obcych. Niepewność budzi fakt, iż nie do przewidzenia jest czas trwania inwazji Rosji na Ukrainę, a jak wiadomo konsekwencje wojny odczuwalne będą dla Ukrainy i krajów wspomagających przez lata. Analityk Noble Funds TFI Arkadiusz Balcerowski w wypowiedzi dla Business Insider wskazał, że sytuacja ze słabnącym polskim złotym i utrzymaniem się wysokich kursów walut obcych może utrzymywać się przez jakiś czas, z uwagi na niepewną sytuację dotyczącą wojny na Ukrainie.

W tak niepewnym czasie jaki spotkał naszych wschodnich sąsiadów, co pośrednio dotyka wszystkie kraje Europy, dochodzi do skrajnych przetasowań kapitału spekulacyjnego, który przeciągany jest m.in. do franka szwajcarskiego. Powodować to może utrzymanie się waluty franka szwajcarskiego na bardzo wysokim poziomie, co bezpośrednio wpłynie na wysokość rat kredytowych w kredytach powiązanych z tą walutą.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Twoje prawa są dla nas najważniejsze. Niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy skutecznie realizujemy powierzone nam zadania . Przekonaj się, że możemy Ci pomóc.

Kontakt telefoniczny
+48 91 817 18 88
Kontakt dla frankowiczów
chf@gryfpro.pl
Formularz kontaktowy