Aktualności Do przeczytania Wyroki 13 czerwca, 2024 / Justyna Opoka

Sankcja kredytu darmowego- rośnie liczba wytoczonych spraw przeciwko bankom

W sądach toczy się już kilka tysięcy postępowań dotyczących sankcji kredytu darmowego z powództwa konsumentów przeciwko bankom. Choć nie wszystkie banki wprost podają konkretne liczby spraw, w których są stronami postępowania, ich przedstawiciele przyznają, że spodziewają się zwiększonej liczby pozwów. I słusznie!

Jak banki odnoszą się do rosnącej liczby spraw?

Mimo, że w kontekście sankcji kredytu darmowego (SKD) przedstawiciele instytucji finansowych wykazują się powściągliwością i niechętnie ujawniają szczegóły, to na podstawie ostatnich raportów i wypowiedzi medialnych można zauważyć rosnącą liczbę toczących się postępowań sądowych dotyczących sankcji kredytu darmowego.

Jak kształtują się liczby postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczące SKD?

Jak wynika z danych udostępnionych w raportach kwartalnych banków za I kwartał 2024 roku:

  • Bank PKO BP – 1 520 spraw o sankcję kredytu darmowego. Dla porównania pod koniec roku 2023 w banku PKO BP toczyło się 1 159 takich spraw.
  • Bank Millennium – 532 sprawy toczące się przeciwko bankowi.

W przypadku pozostałych banków brak jest tych danych w raportach kwartalnych. Z wypowiedzi przedstawicieli niektórych banków możemy jednak uzyskać informację, że:

  • Santander Bank Polska– został pozwany w około 700 sprawach o sankcję kredytu darmowego
  • mBank – zostało wytoczonych przeciwko niemu ponad 250 spraw o sankcję kredytu darmowego.

Na przykładzie banku PKO BP możemy zaobserwować wzrostowy trend spraw o sankcję kredytu darmowego. Już w pierwszym kwartale 2024 roku widzimy, że spraw z powództwa konsumentów przeciwko bankom przybywa. Z pewnością ma na to wpływ zwiększanie świadomości kredytobiorców w zakresie przysługujących im praw, dzięki działalności kancelarii prawnych oraz stowarzyszeń zajmujących się ochroną konsumentów. Również doświadczenia Kancelarii GRYF budowane przez lata w sprawach frankowych i innych postępowaniach dotyczących ochrony praw konsumentów wskazują, że powództwa przeciwko bankom mają sens, a konsumenci z pomocą odpowiedniego pełnomocnika są w stanie wygrać sprawę z ogromną instytucją finansową.

Co dalej z sankcją kredytu darmowego?

W najbliższych latach możemy spodziewać się wielu przełomowych wyroków zarówno sądów polskich, jak i Trybunału Sprawiedliwości UE, które ugruntują orzecznictwo w tej kwestii. Zespół Kancelarii GRYF przeanalizował już setki umów kredytów i pożyczek, i jak się okazuje, w zdecydowanej większości spraw, umowy te posiadają istotne wady prawne, które uprawniają kredytobiorców do odzyskania od banku znaczne kwoty, a także umożliwiają dalszą spłatę kredytu lub pożyczki na znacznie korzystniejszych warunkach.

W obszarze sankcji kredytu darmowego z pewnością jeszcze wiele zarówno przed kredytobiorcami, jak i bankami, warto jednak już teraz sprawdzić swoją umowę kredytową pod kątem zawartych w niej błędów. Dla kredytobiorcy wygrana sprawa z bankiem oznacza realną oszczędność.

Jeśli zawarłeś z bankiem lub inną instytucją umowę kredytu i pożyczki i zastanawiasz się czy może kwalifikuje się ona pod sankcję kredytu darmowego, prześlij nam swoją umowę do bezpłatnej analizy: kontakt@gryflex.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Twoje prawa są dla nas najważniejsze. Niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy skutecznie realizujemy powierzone nam zadania . Przekonaj się, że możemy Ci pomóc.

Kontakt telefoniczny
+48 91 817 18 88
Kontakt dla frankowiczów
chf@gryfpro.pl
Formularz kontaktowy